Ježčí strava
Do ježčího jídelníčku nepatří:
Tučná, kořeněná, solená a pečená jídla, vepřové maso, pražené plody, mléko, jogurty.
Není třeba ježčeti odvažovat potravu přesně na gramy. Záleží také na tom, co s ježečkem plánujeme. Pokud jsme ho vzali do péče jako sirotka během roku a chceme jej vypustit ještě před zimou, nebo zda máme ježka v péči od listopadu a chceme jej u nás nechat přezimovat.
V prvním případě ježka nijak v jídle neomezujeme, spíše mu hodně přilepšujeme, aby mohl být vypustěn do přírody pokud možno co nejdříve. Čím dříve ho před zimou vypustíme (samozřejmě s odpovídající váhou a zdravotním stavem!), tím lépe pro něj. Bude mít více času na celkovou adaptaci v přírodě a delší přípravu na samostatné zazimování.
Ve druhém případě, tj. chcete-li o ježka pečovat přes zimu a zajistit mu zazimování u vás, budeme krmit ježka tak, aby nabíral postupně správnou váhu a měl pro budoucí zazimování dostatek času a kondice.
Co ježkovi připravit dobrého, aby ho bříško nebolelo....
75% ježčího jídelníčku by měla tvořit masitá strava.
K těm jednodušším na přípravu patří: kočičí konzervy, kočičí kapsičky, suché kvalitnější granulované krmivo. Do konzervy 1x do týdne přimícháme Roboran (stačí špetka na kávovou lžičku). Je nezbytný pro zdravý vývoj ježčete.
Dále má ježek rád kuřecí játra (nejlépe vařená a řádně vymáčená), kuřecí žaludky (vykrájené, očištěné a uvařené), libové hovězí maso syrové, vařené i mleté pro menší jedince, vařená kuřecí křídla (větší kosti z nich ježkům nedáváme), vařené kuřecí krky (pro větší ježky s dovyvinutými zuby - okusováním si "čistí" chrup a zpevňují dásně) a kuřecí maso a drůbež všeobecně.
Větší ježky krmíme nejlépe večer, neboť ježek je hlavně tvor noční.
Je pravdou, že ježek by neměl konzumovat kořeněná jídla. Ovšem třeba kmín, majoránka a bobkový list jsou spíše bylinky. Proto neuškodí, když při vaření k masu vhodíme špetku kmínu apod.. Provoníme tím tak maso a jelikož se ježek řídí v přírodě spíše čichem než zrakem, potěšíme jistě i jeho nosík.
Ježkovi doplňujeme stravu o vejce, piškoty, ořechy (nesolené, nepražené), sýr (s malým podílem tuku, postačí klidně 20%), sladká jablka či ovoce, vařené brambory, rýži, těstoviny a moučné červy.