Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je to impriting?

27. 10. 2007

Možným problémem při odchovu mláďat ježků (zejména kojenců), může být vznik vazby na člověka. U mláďat dochází v tzv. senzitivní periodě k vtištění (impritingu) znaků své matky, což jim umožňuje svou matku rozpoznat a následovat. Pokud je mláďě odchováno člověkem právě v období senzitivní periody, je možné, že bude za svého rodiče považovat člověka. Člověka může také považovat za svého sexuálního partnera, pokud bude mládě odchováno v průběhu senzitivní periody, kdy dochází ke vtištění sexuálního partnera. Výsledek vtištění je dlouhodobý a často nezvratný.

Pozitivní skutečností je, že člověkem odchovaná ježčata jsou schopna po vypuštění dlouhodobě přežívat, což znamená, že jsou schopna najít a ulovit potravu, úkryt a bránit se před predátory.

Obrazek

Jelikož není zatím o impritingu u ježků mnoho známo, je vhodné snažit se co nejvíce předcházet vytvoření vazby ježčat na člověka. Ježčata by měla být chována ve skupině s ostatními ježčaty (nejlépe sourozenci) a v žádném případě by neměla být brána často do ruky, není - li to nutné.

Je třeba mít na mysli, že je ježek volně žijící živočich, ne domácí mazlíček.

Neměla by také být v kontaktu se psy apod., aby si na ně nezvykla a nepřestala se proti nim bránit.