Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kdy zazimovat a kdy vypustit zpět

21. 11. 2007
  

Zazimování a vypuštění zpět do přírody


Pro rozhodování, kdy ježka v domácí péči zazimovat, není rozhodující měsíc, ale hmotnost ježka. Ta musí být 600-700 gramů – raději 700 gramů. Kdyby měl nižší hmotnost, stejně tak jako v přírodě by zazimování ani u nás doma pravděpodobně nepřežil (protože by mu nestačily tukové zásoby, během zimního spánku ježek spotřebovává cca 1/3 své hmotnosti). Zazimování provedeme tak, že ježka s výběhem a boudičkou na spaní přeneseme do chladné místnosti, nejlépe takové, kde bude teplota okolo 5 ºC – pozor, teplota zde nesmí klesnout pod nulu! Nekrytý balkon tedy použít nemůžeme. V době zimního spánku nevadí, když bude mít ježek menší výběh (ven z boudičky na spaní bude vycházet jen minimálně). Boudičku na spaní musíme zateplit – např. tak, že do větší krabice vložíme menší a prostor mezi nimi vyplníme senem, hadrami nebo jiným izolačním materiálem. Pokud máme více ježků, můžou zimovat společně v jednom výběhu, ale každý by měl mít svoji vlastní boudičku na spaní. Když se stane, že ježek nechce déle než pár dní usnout, podáme mu nakrájené syrové maso, např. hovězí (ne vepřové!). Během zazimování musí mít ježek k dispozici vždy čerstvou vodu a na jídlo suché krmivo – piškoty, rozinky, burisony, ovesné vločky, ořechy. Pokud ježek více dní po sobě vyleze, je vhodné jej zvážit – ztrácení váhy znamená zdravotní problém, který je potřeba léčit.

Ježka můžeme během zimního spánku zkontrolovat – zvážit – i preventivně, avšak opatrně, musíme dbát na to, aby se neprobudil (probuzení, i v domácí péči, jej zbytečně vyčerpává). Pozor, v žádném případě ho nesmíme položit zpátky do boudičky v poloze bříškem nahoru! Udusil by se! Položíme ho tedy zpátky v normální poloze, bříškem dolů! … Tuto informaci jsem někde četla, ale jen na jedné stránce, tak si nejsem úplně jistá, jak je to myšleno a jestli jsem to nějak špatně nepochopila.

Ježci se v lidské péči, stejně tak jako v přírodě, budí ze zimního spánku většinou v březnu nebo v dubnu, záleží na počasí. V době probuzení bude mít náš ježeček cca o 1/3 méně gramů, než když jsme ho k zimnímu spánku ukládali. A jak o něj pečovat po probuzení? Přeneseme ho opět do místnosti a výběhu, kde jsme jej měli v době před zazimováním. Začneme zase s masitou stravou (takovou, která je určena pro ježky těžší než 150 gramů) – tj. ježkovi dáváme vařené kuřecí krky, žaludky, játra, srdce, maso pro psy a kočky v konzervách a také živou stravu – moučné červy a cvrčky. Takto jej vykrmíme do hmotnosti stejné, jakou měl v době, kdy jsme jej zazimovali – 700 gramů. Když bude těžší, nevadí, to je pro něj výhoda. Jednou týdně jej vážíme, měl by pravidelně opět přibírat na váze. A kdy ho vypustit? Záleží na svou kritériích – na hmotnosti (700 gramů) a na počasí – ideální je polovina dubna až květen – když nebude průměrná teplota nižší než 5 ºC a nebude deštivo. Vypouštíme ho za soumraku, na místo, kde jsme jej na podzim našli – pokud je pro něj vhodné (okraj lesa, zanedbaná zahrada, sad, obecně místo s dostatkem keřů, kde se bude moci ukrýt). V žádném případě to nesmí být v blízkosti silnice nebo místo, kde lidé venčí psy! V případě, že jsme jej na podzim našli na nevhodném místě – v městském parku, u silnice, na sídlišti mezi paneláky apod., vybereme mu nejbližší vhodné místo. Pro první dny jeho návratu do přírody mu na místě vypuštění můžeme nechat i boudičku na spaní a potravu, kterou jsme ho doma krmili.

Děkuji Hanině Schubertové za vynikající článek.