Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pomáhat ano, či ne?

28. 10. 2007

POTŘEBUJÍ JEŽCI LIDSKOU POMOC?

V současné době pravděpodobně ježkům vyhubení nehrozí. Zdá se však, že v poslední době dochází k úbytku populace ježků, přičemž na některých místech můžou být ježci vzácní či dokonce zcela vymizet.

ObrazekJežčí populaci ohrožuje celá řada faktorů, jako ztráta jejich přirozeného životního prostředí - změna krajiny a pod. Dalším limitujícím faktorem je automobilová doprava, která významně snižuje stavy ježků.V České republice se ztráty ježků odhadují v závislosti na charakteru krajiny a intenzitě silničního provozu na 0,2 - 3 jedince na 1 km za rok. Také pesticidy používané v zahradách a zemědělských kulturách ohrožují ježčí životy. Nejenže přímo zabíjejí ježky po pozření otráveného hmyzu a jiné živočišné potravy, ale také snižují jejich potravní nabídku v krajině. Člověk ubližuje ježkům a ostatním zvířatům také tím, že odhazuje spousty odpadků, jež se mohou stát smrtelnými pastmi. Každoročně se do záchranných stanic dostává mnoho živočichů, včetně ježků, kteží uvízli v odhozených plastových obalech, plechovkách od potravin, v různých sítích apod. Zvířata, která se do stanic dostanou, mají štěstí, většinou se je podaří zachránit. Hůře jsou na tom ta, která nikdo nenajde a do stanice nepřinese. Umírají pomalou a krutou smrtí.

Přirozených nepřátel ježek mnoho nemá - pouze výr velký, tchoř tmavý a jezevec loví ježky ve větší míře. Bohužel někteří lidé škodí ježkům úmyslně. Považují ježka za "škůdce", který požírá vejce drůbeže a bažantů. Ježek je však vzhledem k velikosti svých čelistí schopen prokousnout pouze vejce, jež nejsou větší než 15 mm. Navíc ptačí vejce tvoří jen zanedbatelnou položku ježčího jídelníčku.

Dnes není lov ježků povolen a jakékoli úmyslné zabíjení ježků je nelegální.

PŘEŽIJÍ VYLÉČENÍ JEDINCI V PŘÍRODĚ?

Pravděpodobně ano. Radiotelemetrické sledování ježků, kteří se dostali do stanic z důvodu nemoci či zranění, prokázalo, že minimálně 3/4 ježků přežívalo 1 měsíc po vypuštění do přírody. Ježci byli schopni orientovat se v novém prostředí a zachovat si dobrou kondici a zdraví. Pouze z počátku docházelo k mírnému poklesu hmotnosti, to bylo však brzy vyrovnáno.

PŘEŽIJÍ V PŘÍRODĚ MLÁĎATA, KTERÁ PŘEZIMOVALA V LIDSKÉ PÉČI?

Alespoň část ano. Přestože mláďata, která jsou vzata do péče na podzim a Obrazekpřezimují v lidské péči, nemají mnoho zkušeností z volné přírody, jsou schopna po jarním vypuštění v přírodě přežít. To znamená, že jsou schopna najít si dostatek potravy, aby si udržela kondici. Mláďata si také stavěla denní hnízda, stejně jako to dělají volně žijící ježci. Přestože by se mohlo zdát, že třetina přežívajících jedinců je málo, je třeba brát v potaz, že i mortalita zkušených a dospělých ježků se pohybuje kolem 30% ročně. Lidská pomoc nevyspělým mláďatům nezaručuje ježkům nesmrtelnost, i ona jsou lovena predátory a zabíjena auty, stejně jako jejich volně žijící příbuzní. Podaří - li se, aby minimálně 1/3 přijatých mláďat přežila, je to úspěch. Bez lidské pomoci by s velkou pravděpodobností nepřežilo ani jedno.

ZAČLENÍ SE MLÁĎATA PO PŘEZIMOVÁNÍ V LIDSKÉ PÉČI DO REPRODUKCE?

Pravděpodobně ano. Pokusy s radiotelemetricky sledovanými ježky ukázaly, že jedinci vypuštění do přírody se spolčovali s volně žijícími ježky a bylo pozorováno i páření. Jednalo se však většinou o mláďata, která měla možnost vtisknout si podobu ježka jakožto sexuálního partneta (impriting). Do záchranných center byla přinesena už jakožto větší (zhruba 165 g) nebo byla přinesena společně s matkou. Otázkou zůstává, zda by se do reprodukce zapojila i mláďata, která byla odchována v lidské péči od ranného kojeneckého věku. Není totiž známé, v jakém věku si mladí ježci vtiskávají podobu svého budoucího sexuálního partnera a je možné, že ježci, kteří jsou téměř od počátku svého života závislí na lidskou péči, si vytvoří vazbu na člověka.

PŘINÁŠÍ POMOC NEVYSPĚLÝM MLÁĎATŮM I NĚJAKÝ JINÝ UŽITEK NEŽ JEN JEJICH ZÁCHRANU?

ObrazekAno. Péče o nevyspělá máďata ježků přináší především velký vzdělávací a osvětový význam. Ten, kdo se oježka dobrovolně a pečlivě stará celou zimu, získá pozitivní vztah nejen k ježkům, ale ke zvířatům a přírodě obecně. Pokud se o ježka stará rodina s dětmi, mají děti jedinečnou příležitost získat pozitivní a hlavně zodpovědný vztah ke zvířatům a přírodě vůbec.

Nakonec je vhodné připojit etické hledisko práva či povinnosti pomoci ježkům. Ježci patří mezi jedny z nejstarších savců na Zemi. Dlouho se bez lidské pomoci obešli, a pokud by jim člověk neškodil (ať už úmyslně či většinou spíše neúmyslně), obešel by se bez lidské pomoci nejspíš i nadále. Člověk však v krátké době významně změnil jejich životní prostředí, čímž je připravil o potravní nabídku i možnost přirozených úkrytů. Navíc mnoho ježků ročně zahyne na silnicích.

SNAD NENÍ PROTO TROUFALÉ ŘÍCI, ŽE JEŽEK SI LIDSKOU POMOC ZASLOUŽÍ.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Bodlinka

(Sanny, 17. 10. 2012 12:29)

Dobrý den, chci se zeptat na par věcí, už Třetím dnem jsem nacházela ježečka po vozíkem na slámu, pořad byl na jednom a tom samém místě, dneska mi to nedalo a šla jsem se podívat blíže, ježečka jsem našla na zádičkach a kkolem krku měl omotané provazky, tak jsem ho vytáhla a porvazky přeřezala, měl to silně omotané kolem krku ale dostala jsem to z něj, je tedy pořad v klubíčku schovaný, ale došlo mi že bude asi hladový jelikož jsem ho tam ncházela 3 dny a nečekala že tam byl zamotaný, možná tam byl ještě dýl, chtěla bych mu pomoct nevím zda je vhodné si ho nechat na zazimování a nebo jestli ho mam odnést někam do lesíka, ale ted mi jde o to aby to vůbec přežil, tak jsem mu zatím na jednu noc vystlala bedýnku dala granulky a vodu.. je to zprávně? díky za odpověd

Nevíme si rady

(Eva, 10. 10. 2012 0:46)

Ahoj všichni tady, prosím o radu. Našli jsme ježečka 200 g. Viděli jsme ho asi s jeho matkou, ležela u něj, tak jsme se nestarali. Ale další den teplota prudce klesla na 3 st. C. a na ježka od rána lil ledový déšť. Snažili jsme se ho trochu zakrýt a nějak mu pomoct. Nesahali jsme na něj, ale tu jeho matku už jsme neviděli. Ten celý den u něho nebyla ani další 3 dny, to už jsem nevydržela a ježka vzala k nám do chodby. Teď je v krabici od bot v listí. Situace se moc nezměnila je skoro pořád v kuličce schoulený, tak jako venku. Nechápu, jak bych ho mohla nakrmit. Kdykoliv se přiblížíme, tak se schová do klubíčka. Jinak se nehýbe a ani neotvírá oči. Jak nakrmit schouleného ježka?

Re: Nevíme si rady

(Adéla - Admin, 10. 10. 2012 7:48)

Dobrý den,
1. nevím, proč jste brala 200g ježka pryč z přírody - on je nějak viditelně zraněn??? Je teprve říjen, netřeba ihned dělat paniku. Navíc, ježek není malé dítě, nepotřebuje krmit ručně a ano, pokud se k němu přiblížíte, většinou se schoulí, to je naprosto v pořádku, není to ani pes. Chcete - li ho zkusit nakrmit, stačí kočičí konzerva v misce nebo mleté maso apod. Pokud bude chtít, nakrmí se sám. Může se také stát, že bohužel uhyne, může být nemocný, ale to ale je bohužel PŘÍRODA.....

Ježčí miminko

(Bára, 11. 8. 2012 20:30)

V pondělí jsem našla vyhublé zalepené ježčí miminko, vážilo něco málo přes 60g a moc se nemělo k životu. Dala jsem jej do klícky vedle PET lahve s teplou vodou a zabalila do trička. Dnes, tj. za cca 6dní má skoro 80g, papá denně okolo 30ml speciálního kotěcího mlíčka (krmím ho 5-6x denně po 5 ml a na noc 10ml) a sem tam dostane ke sváče trošku žloutku (na radu veterináře). Má se čile k světu, rajzuje po klícce a snaží se dostat i ven. Dokonce se už ani nechoulí do klubíčka, když si pro něj jdu na krmení, ale naleze na ruku a už líže a mlaská :) Je kouzelný. Doufám, že se mi jej podaří vypiplat a v pohodě přežije zimu a na jaře jej budu moci vypustit do volné přírody..

RE: Ferda

(Admin, 31. 10. 2010 22:15)

Spí li s otevřenou tlamou, není něco v pořádku, odneste jej k veterináři na prohlídku, pokud už není pozdě...

Ježčí mimčo Ferda

(Hanka, 31. 10. 2010 21:40)

Včera jsem si domu přinesla malého ježka (180g) je poříd schoulený. Dneska jsem myslela že umžel ale jen tvrdě usnul dala jsem ho do většího tepla tak doufám že se zase probudí aby začal jíst.. ted spí a má otevřenou tlamičku nevíte někdo proč? HANA.SO@seznam.cz

Naše ježčí mimino

(Ručkovi, 10. 10. 2010 22:14)

Moc chválímě stránky, nej z těch co jsme našli.
Dva dny máme doma malého ježečka 126g, kterého jsme našli opuštěného v parku.Zamilovali jsme si ho a doufáme, že se nám ho podaří vypiplat a poslat zpět do jarní přírody.Zatím jen jí a spí :)

Díky

(Katy, 28. 4. 2010 15:56)

Moc hezká stránka:-) Já osobně mám ježky velmi ráda.

Ježčí miminko

(Jana, 5. 1. 2010 11:13)

Převzali jsme do péče malého ježečka. Teď s ním máme starosti, přestal papat a ani moc neběhá. Váží jen 240g.Sehnali jsme sice rady po internetu, ale nevíme jestli přežije. Je nám to líto, u nás moc ježci nejsou.Tak se budeme snažit, aby jsme to mimino vypiplali a mohli ho na jaře vypustit na zahradu. Ježkům zdar!

ježci jsou nejlepší

(Martina, 27. 11. 2009 20:13)

Ahoj, o ježky se zajímám už delší dobu protože si myslím, že to jsou chytrá a potřebná zvířátka. Proto bych chtěla moc pochválit tyto stránky. Také jsem měla doma ježka takže si myslím, že tihle tvorečci si zaslouží lidskou pomoc. Přeji všem kdo sdílí můj názor hodně zdaru a ježkům zdar !

miláčci s bodlinami

(Lucka, 4. 11. 2009 17:19)

Ahoj,asi 3tim rokem si nechavám přes zimu ježečky,to je opravdu nádhera.chci také poděkovat všem kdo tohle taky dělá a zároveň přimět ostatní,kteří to ještě nezkoušeli,aby se nad tím zamysleli...ježkům se musí pomoct.
jinak nevim jak to děláte vy ostatní,ale já jim dávám jména podle data,kdy jsem je objevila(např.:Evžen,Bohdana,atd.)lépe se pamatuje jejich datum nalezení.:)ahoj L.

Re: Nádhera

(Adéla - Admin, 14. 4. 2009 20:48)

Terko, děkujeme! :)

Nádhera

(Terka, 14. 4. 2009 20:45)

ježci jsou rozkošná, sice pichlavá, ale roztomilá zvířátka. Jsem ráda, že o nich tak hezky píšete. Lidé si o ježkách nic moc nemyslí, jen to, že jsou pichlavé kuličky, které dupou svými malími a tlustými nohami...

Re: Poděkování

(Adéla - Admin, 26. 3. 2009 7:44)

Dobrý den,
i my si vážíme každého, kdo pomáhá. Děkujeme za milá slova a přejeme Vám hodně úspěchů při péči :)

Poděkování

(Blaža, 25. 3. 2009 21:51)

Děkuji všem,kdo pomáhají ježkům z druhého vrhu.Já se touto činností zabývám už pár let.Dokonce jsem se byla osobně poučit,co a jak dělat,přímo ve Všeradicích.
Všem vřelý dík,ježci jsou kamarádi a stojí za to je zachrańovat.

Re: Super

(Adéla - Admin, 20. 1. 2009 11:19)

Děkujeme! :)

Super

(Filip, 20. 1. 2009 10:52)

Máš super web. Ježek je moje nej zvíře