Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak ubytovat a krmit ježčí kojence

4. 11. 2007

JAK UBYTOVAT JEŽČÍ KOJENCE

Ubytování ježčích kojenců je odlišné od ubytování mláďat či větších jedinců.

Ježčí kojenci potřebují více tepla, zase ale nepotřebují tolik prostoru. Postačí jim papírová krabice, košík nebo plastová miska.

ObrazekČást prostoru by měla být zahřívána na teplotu 30 - 35 stupňů - topný kámen, zahřívací lahev apod. Část proto, aby si kojenci kdykoli mohli ze zahřívacího tělesa slézt či vylézt zpět - prostě, jak uznají za vhodné. U větších mláďat lze tuto teplotu snižovat až na cca 26 stupňů. Je dobré položit přes zahřívací těleso třeba utěrku, aby mláďata neležela přímo na něm. Pro vystlání prostoru se nedoporučuje nic, co může pouštět chloupky (vata, stará deka, svetr) - malým kojencům se chlupky lepí na kůži, bodlinky a čumáčky, špatně se odstraňují (už jen proto, že takto malá mláďata se nesmí namáčet!!!) a dělají neplechu. Dále nic děravého (kojenci mohou uvíznout či se jinak poranit), nedoporučují se také hobliny (mláďata mají kůži velice jemnou a slabou a mohli by se o ně zranit).

Dáváme také pozor, abychom mláďata nepřehřáli.

I tento výběh by měl být čistý a suchý.

KRMENÍ

Nic nenahradí ježčí mléko. Přesto se o odchov můžeme úspěšně pokusit.

NIKDY NEPODÁVÁME KLASICKÉ MLÉKO! Ježčí organismus není na toto mléko uzpůsobený! Osobně nedoporučujeme ani Sunar!

Nejlépe je sehnat u veterinárního lékaře či prodejně "Mléko pro kočičí sirotky" vyrábí jej např. Beaphar. (www.beaphar.com).

Mléko se ředí dle návodu - tj. 2 lžíce (7 g) do každých 50 ml vlažné vody (voda by měla být převařená). Poté nejlépe rozmixujeme, aby v mléce nebyly hrudky. Takto připravené mléko má trvanlivost cca 8 hodin. Pak připravíme mléko nové.

Můžeme také ředit slabým odvarem z feniklového čaje.

Ježčí mláďata se mají krmit cca po 4 hodinách a to i v noci.

ObrazekMnožství podávaného mléka se řídí váhou, ježče by mělo přijmout asi 25% své hmotnosti. Například mládě o váze 6o g by mělo dostat asi 15 ml mléka rozděleného na 8 dávek po 2 ml (6x přes den, 2x v noci). Ke krmení můžete použít injekční stříkačku, dětskou odsávačku a pod.

Mláďě se krmí v poloze na zádech (t.j. jakoby na nich leží), přitom ho přidržujeme za bříško.

Po každém krmení je nutné ježčatům masírovat okolí řitního otvoru, protože jsou ještě malá a nedokáží se sama vyprázdnit (ježčí samice toto dělá jazykem - zároveň je i čistí). Nejlépe k tomuto použít vlhký štěteček, ale také hadřík, tampon či vatu - ale pozor na odřeniny, ježčí kůže je ještě velice slabá.

Je třeba dát veliký pozor, aby se mláďata při krmení nezahltila (mléko mohou vdechnout apod.)!!!

Nikdy takto malá mláďata nekoupeme, nenecháváme je dlouho mimo vyhřívaný prostor (nebezpečí prochladnutí a zápalu plic) - takto nemocná mláďata po týdnu umírají, aniž byste zjistili nějakou zjevnou příčinu!

Také nepoužíváme přípravky na hubení blech a parazitů (všechny je odstraníme pouze mechanickým způsobem).

KRMENÍ VĚTŠÍCH KOJENCŮ

Je těžké říkat: až dosáhne ježeček váhy takovéto a takovéto, krmte ho takhle.

Třeba to můžeme podat takto:

Až se začnou ježčata "osrsťovat", začnou jim růst zoubky. Tehdy můžeme do mléka přimixovat rýži (nejlépe dobře povařenou), kolínka, nebo tochu instantní rýžové kaše.

A je dobré začít ježče učit samostatnému přijímání potravy. Existují různé kvalitnější kočičí paštiky - jsou jemně namleté a ježče nebude mít takovou práci s kousáním.

Také ostatní můžeme prozatím mixovat, lze mu do stravy přidávat postupně třeba Obrazekhodně na drobno namleté hovězí syrové libové maso, kočičí kapsičky, rozmixované kuřecí maso nebo hovězí maso dobře povařené v tlakovém hrnci a na drobno nakrájené. Také piškot rozmočený ve vodě. Při vaření masa můžeme přidat trochu rýže, těstovin, mrkve (vařením změkne a "načichne" od masa) - zpestříte tak ježčeti jídelníček.

Jestliže začne ježčí mládě samo přijímat potravu, můžeme podávat u větších jedinců už kočičí či psí konzervy. Podíl masa u takto velkých jedinců bychom měli rapidně zvýšit.

ObrazekTaké je vhodné přidávat do pokrmů ROBORAN (vitaminy a minerály pro psy - 500 gramů stojí cca 29,- Kč), aby ježčatům nic nechybělo a mohli se zdravotně dobře vyvíjet. Doporučuje se 1/2 kávové lžičky 1x do týdne.

Při přechodu ježčete na masitou stravu podáváme k pití pouze vodu. Ta by měla být čerstvá a vždy po ruce.

 

Náhledy fotografií ze složky Ježčí mláďata - cca 4 dny stará

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jezek-kojenec

(Lucie, 6. 9. 2016 19:23)

Dobry den,dnes děti na zahradě nasly malého jezecka. Chci se jen zeptat,jestli je vhodné podat mu mateřské mléko,sama totiž kojim dcerku a přijde mi to vhodnější nez umele náhražky. Ale nerada bych mu tim uskodila. Dekuji.

kozí mléko pro ježky

(jamy, 27. 9. 2009 22:02)

ke vhodnosti mléka pro malé ježky - Loni jsme odchovali dva malé ježky na kozím mléku a zvládli to, kravské mléko bych jim nikdy nedala. Vychovali jsme tak i sotva narozenou lasičku až do dospělosti a v plném zdraví ji pak vypustili na svobodu.
Proto kozí mléko pro malé ježky doporučuji. jamy

Re: kozí mléko pro ježky

(pepa, 25. 9. 2014 8:56)

Kozí mléko zkoušíme pro malého ježka taktéž a zatím úspěšně. Za dob totality jsem dostal radu od chovatelů z pražské ZOO že kozí mléko je ideální náhradou společně s vitamíny a minerály.

Ježeček

(Michaela, 16. 10. 2013 22:15)

Dobrý den, našla jsem na silnici ježka, přinesla ho domu a zjistila že má blešky :/ je ještě malinkej, rada jak ho odblešit prosím?

RE:ježčí kojenec, 3. 8. 2013

(Adéla - Admin, 5. 8. 2013 8:23)

Dobrý den,
staráte se o něj ukázkově. Ke tření bříška - postačí malý kosmetický štěteček, třeba i navlhčený a spíše kroužit kolem vyměšovacích otvorů (cca 3 minuty), dokud se nevykadí (nemusí vždy). Nevíme jen, proč ho ježčí samice nechala na místě - příroda ví, proč to tak dělá, mohlo jít o nemocné nebo nějak vnitřně nedovyvynuté mládě, proto jej samice opustila. Tak už to prostě bývá.. Děláte vše, co je potřeba, šanci dostal, teď už to bude na něm, uvidíte sama ;)

andrea 3.8.2013

(ježčí kojenec, 3. 8. 2013 23:34)

Dobrý den, v naší kolně jsme včera objevili pět ježčích kojenců. Nechali jsme je raději být. Jenomže samice si během noci čtyři odnesla, asi ze strachu o ně, ale jedno nechala na místě. Nejprve jsme si ho nevšímali, ale když se nic nedělo, zašli jsme do zverimexu a zakoupili mléko pro malá koťata. Mládě je stále na stejném místě, jen jsme mu lépe vystlali pelíšek, aby mu nebyla zima a každé čtyři hodiny ho krmím. Je ještě slepý. Podle fotek z těchto stránek jsem zjistila, že mu nemůžou být více jak čtyři dny. K jeho pelíšku jsme navíc dali krmení i pro samici, kdyby se třeba vrátila. Je to vůbec možné?? Může se pro něj vrátit?? Ošetřuji ho v rukavicích, aby ježek necítil lidský pach, ale asi je to zbytečné..Kojenci mléko kočičí celkem zachutnalo. Po jídle mu masíruji bříško, jen nevím jak dlouho a jestli více přitlačit nebo jen jemně kroužit. Mám strach, abych mu nějak neublížila. Co mám ještě udělat, aby ježek přežil?? Má se k světu, ale přesto se trochu obávám. Co se blech týče a klíšťat, nic jsem na jeho kůži nenašla. Záchranná stanice, která by takto malé mládě do své péče vzala, v blízkém okolí není. Děkuji za odpověď..

Mládě ježka

(Štěpánková, 18. 7. 2013 20:12)

Dobrý den, dnes jme na zahradě našli mládě ježka. Bylo dehidratované a hladové. Donesli jme ho domů a dali jsme mu rozmočený piškot, akorát je problém s mlékem. Nebyla by nějaká alternativa, nevím kde bych sehnala Beaphar. Předem děkuji.

Re: Mládě ježka

(Adéla - Admin, 19. 7. 2013 8:09)

Dobrý den,
o jiné alternativě bohužel nevím, ještě kolega zkoušel mléko od Whiskasu (to v malé, růžové lahvičce z normálního obchodu) a prý se mu taktéž dařilo.
Vyzkoušené ho nemám, nevím složení výrobku, takže za sebe nemohu rozhodně doporučit....

fifinka455@seznam. cz

(vanda, 12. 9. 2012 20:05)

kde koupím ježka a zakolik dekuji odepište mi na meil náteho tam

Re: fifinka455@seznam. cz

(Adéla - Admin, 19. 7. 2013 8:06)

Milá Fifinko, popros příště maminku, ať ti opraví chyby dříve, než se pod něco podepíšeš. A vůbec by bylo lepší, kdybys trávila svůj volný čas běháním venku s ostatními dětmi a netrávila ho u internetu. Pakliže nevíš, že ježek je divoké, chráněné zvíře a těžko ho koupíš, nemám co bych dodala...

RE: jezko-prosba

(Adéla - Admin, 23. 9. 2011 7:57)

Člověk nemusí vždy notně udělat chybu... Ať se někdy snažíme sebevíc, je to příroda a ta se vždycky stejně zařídí po svém. Jediné, co nechápu je, proč samice dostávala injekci na podporu mléka, když ji nepotřebovala. Čím míň chemických zásahů do organismu - tím lépe. Vy si můžete gratulovat a to hlavně proto, že se Vám podařilo rozmnožit ježky v zajetí. Nebývá to zvykem... ;)

Re: RE: jezko-prosba

(Šárka, 8. 5. 2012 23:30)

No tak to zas není taková pravda, že to nebývá zvykem. Taky máme párek ježků bělobřichých a ted se nám narodili 4 mladé. Akorát nás zarazilo když to jedno po týdnu matka sežrala. Asi bylo slabé a o další se nechtěla starat. tak se o ně staráme sami a krmíme je sušeným mlíkem pro kotata. Už je to tři dny a zatím se jim daří.

Nález

(Terr* a Simi*, 29. 9. 2011 20:33)

Dobrý den našli sme dnes ježka na silnici , tak sme ho dali do krabice. Málem ho přejelo auto. Měří tak něco kolem 12 - 14 cm . Do krabice sme mu dali suché listí a vodu do měnší mističky . Má asi 2 nasátá klíšťata , tak s ním zítra jdeme k veterináři . Nevíme čím ho mám ekrmit a jak se o něj postarat . Kamrádka mojí mamky má velkou zahradu tak tam by mu bylo v nějaké ohrádce asi nejlépe . Co s ním máme teda všechno udělat ?

jezko-prosba

(alex, 22. 9. 2011 22:57)

Dobry den,mam na vas jednu prosbu co sa tika jezkov.Chovam doma parik jezkov bielobruchych a po pol roku sa nam narodili 4 male zlate jezurence ktore ale po nejakych 30 hodinach pomaly pomrely :(.Zdoraznujem ze samicka mala po porode mlieko,zverolekar jej pichol aj injekciu na podporu mlieka,mala aj zdravu stravu ako mucnych cervo,maly aj optymalnu teplotu aj tak sa nam to nepodarilo co nas dost zobralo.Za tych 30 hodin sme nevideli zeby samicka ich krmila alebo zeby saly tak v zufalej snahe zachranit aspon poslednych sme zacali s krmenim macacieho mlieka pre mladatka no nepomohlo to.Mohly by ste nam povedat kde sme urobili chybu alebo ci to bolo mimo nase schopnosti.....dakujem

Ježko 18 gramov

(Tomáš , 17. 7. 2011 16:11)

Dobrý deň dneska som našiel ježka ktorý váži iba 18gramov chcel som sa opýtať dá sa takýto ježko vychovať bez toho aby si až príliš zvykol na ľúdí ? a aby sa dal vrátiť do prírody ?

Re: Ježko 18 gramov

(Admin, 18. 7. 2011 8:26)

Dobrý den,
pokud je ježek schopen sám přijímat tuhou stravu a není zjevně nemocný, nevidím důvod proč jej nosit v tomhle období domů. To mu jen ubliží, než pomůže. Je totiž schopen se o sebe postarat sám, protože NEMRZNE.

Ježko 18 gramov

(Tomáš , 17. 7. 2011 16:10)

Dobrý deň dneska som našiel ježka ktorý váži iba 18gramov chcel som sa opýtať dá sa takýto ježko vychovať bez toho aby si až príliš zvykol na ľúdí ? a aby sa dal vrátiť do prírody ?

RE: Našli jsme ježka

(Admin, 21. 11. 2010 14:35)

Dobrý den,
podle váhy to nelze říci. Pokud má zuby a já věřím, že už má, zkuste ho krmit kočičí konzervou... Musíte zkusit, na co bude prostě reagovat.

Našli jsme ježka

(Pavlína, 21. 11. 2010 12:03)

dobrý den dneska jsem našli malého ježka a po zvážení váží pouhých 87 gramů. chtěla jsem se zeptat je to stále mládě máme ho krmit tekutou nebo pevnou stravou děkuji za odpověď.

RE: ježeček

(Admin, 31. 10. 2010 22:13)

Starat se o něj můžete dle návodu na našich stránkách, pomocí nikdy nic nezkazíte ;)